Стотици наши изселници в Турция учат български език от музикалния телевизионен канал „Планета”.
Нашенци, благодарение на опънатите сателитни антени, мятат гьобеци у дома, в кафенетата или в безкрайните годежни церемонии в различни сватбени салони на Бурса, Истанбул, Измир и други градове.
Кой както желае, така може да определи тази нагласа – носталгия, привързаност, кодове в подсъзнанието или само музика...
Но тези, които през 1989-та година се изселиха много малки и нямаше как да научат български, сега благодарение на телевизия „Планета” пеят песните на Галена, Глория и Азис. Заедно с парчетата на фолк певиците неусетно научават и български език.
„Просветното дело” на „Планета” сред изселниците български граждани в Турция не е за омаловажаване.
Докато „Планета” преподава чрез музика български език на нашенци в Турция, истанбулската телевизия „Show Tv” пък преподава турски език в България.
Турският език, който се говори в България, постепенно се насочва към литературния. Разбира се, причината не се крие само в „Show Tv”, но като най-гледана телевизия сред турците в България, влиянието й върху езика е огромно.
Психолози и други специалисти ще кажат, че психологията на музиката, излъчвана от „Планета” и „Show Tv” има два аспекта - обективен и субективен. Но псевдонационалистите, както в Турция така и България, не са доволни от това, че изселниците слушат българска музика в Турция, а в България се гледа турска телевизия.
Отношенията на Балканите се сблъскват често с реалност, която чертае разделителна линия между народите, живеещи тук. Противопоставянете с препратка към миналото е обичайно, което води от своя страна до опитите на псевдопатриотите за създаването на разделителни линии с още по-дебели контури.
Това, което правят „Планета” и „Show Tv” е стратегия, която трябва да се чертае от институциите в България и Турция, но засега Азис пее най-добре от тях парчето си „Джанъм, джанъм”
.
Home„Джанъм, джанъм” преподава български в Турция
Yorum Gönder